Dva požara na otvorenim površinama – GRAĐANI OPREZ!

https://brodsko-posavska-policija.gov.hr/vijesti/dva-pozara-na-otvorenim-povrsinama-gradjani-oprez/19256

 

Na području Policijske uprave brodsko-posavske, unazad dva dana dogodila su se dva požara

Na području Policijske uprave brodsko-posavske, unazad dva dana dogodila su se dva požara. U vremenskom periodu od 1. do 4. srpnja dogodio se šumski požar na području Općine Nova Kapela pri čemu je nastala materijalna šteta od više tisuća kuna. U ovom događaju nije bilo ozlijeđenih osoba, a policijski službenici nastavljaju daljnji rad i tragaju za počiniteljem radi utvrđivanja okolnosti nastanka požara.

Tijekom vikenda, (subota/nedjelja) u Općini Donja Vrba dogodio se požar na njivi pšenice, te je nastala materijalna šteta od više tisuća kuna, ozlijeđenih osoba nije bilo. Policijski službenici su u suradnji sa inspektorom Inspekcije zaštite od požara i civilne zaštite izvršili očevid, te je utvrđeno da je uzrok požara djelovanje gorive tvari – opušak cigarete. Policijski službenici tragaju za počiniteljem ovog kaznenog djela, nakon čega slijedi podnošenje odgovarajućih pismena.

Ovim putem skrećemo pozornost na slijedeće:

 • spaljivanje korova i biljnog otpada potrebno je obavljati na za to predviđenim mjestima i u određeno vrijeme, sukladno odredbama Zakona o zaštiti od požara, Zakona o šumama i Odlukama o spaljivanju korova i biljnog otpada koju donose gradovi, općine ili županije;
 • mjesto na kojem se pali vatra ili se spaljuju grane i ostali biljni otpad mora biti dovoljno udaljeno od objekata, krošanja stabala, kao i od električnih vodova i njihovih stupova da ih plamen ili prelijetanje iskri ne mogu zahvatiti;
 • tlo na kojem se loži vatra ili se spaljuje granje i otpaci mora biti očišćeno od trave i drugog gorivog materijala te je mjesto spaljivanja potrebno izolirati ili na drugi način očistiti sigurnosni pojas u širini najmanje 5 metara;
 • spaljivanju granja i otpadaka moraju biti nazočne osobe koje su zapalile vatru, a uz sebe trebaju imati sredstva i opremu za početno gašenje požara. Osoba koja je naložila vatru dužna ju je ugasiti i tek kad je vatra potpuno ugašena, a to se utvrđuje prebacivanjem pepela i polijeva­njem vodom, smije napustiti to mjesto;
 • zabranjeno je spaljivanje korova i loženja vatre na otvorenom prostoru za vrijeme vjetra i noću;
 • zabranjeno je u šumi i na udaljenosti 200 metara od šume spaljivati suhu travu, korov i druge tvari, kao i ložiti otvorenu vatru bez odobrenja pravne osobe koja gospodari šumom i šumskim zemljištem;
 • ako osoba koja spaljuje korov i loži vatru na otvorenom prostoru ne može donijeti sigurnu procjenu može li tom vatrom ugroziti druge površine i objekte, dužna je obavijestiti najbližu vatrogasnu udrugu ili javnu vatrogasnu postrojbu, neposredno ili putem telefona, najmanje tri sata prije spaljivanja.

Napominjemo:

 • temeljem Zakona o zaštiti od požara, za fizičku osobu koja izazove požar propisana je novčana kazna od 15.000 do 150.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana. Istim je Zakonom propisano da će se osoba koja izazove požar iz nehaja, što je najčešći slučaj kod požara otvorenih prostora, kazniti za prekršaj novčanom kaznom od 2.000 do 15.000 kuna;
 • istim je zakonom propisana i novčana kazna u iznosu od 1.000 do 15.000 kuna za prekršaj fizičke osobe koja ne prijavi nastanak požara i ne dostavi sve informacije o požaru.

Osim toga, ovakvim nepromišljenim radnjama građani mogu počiniti i kazneno djelo dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom, za koje se može izreći kazna zatvora do tri godine ako je djelo počinjeno iz nehaja, a ako je počinjeno s namjerom propisana je kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina, ovisno o posljedicama.

S obzirom da mala vatra može imati velike posljedice, apeliramo na sve građane:

 • pridržavajte se zakonskih odredbi,
 • ne palite vatru na nedozvoljenim mjestima,
 • ne ostavljajte upaljenu vatru bez nadzora,
 • ne uništavajte prirodu i okoliš,
 • ukoliko dođe do nekontroliranog širenja vatre odmah obavijestite vatrogasce na broj 193, policiju na broj 192 ili Službu civilne zaštite na broj 112.
Skip to content