Pojava lažnih SMS-ova na mobilnim uređajima, obavijest

Poštovani, izvješćujemo vas kako je policija u posljednje vrijeme zaprimila više upita građana koji su na svoje mobilne telefone ovih dana primili SMS poruku u kojoj stoji kako imaju govornu poštu te poveznica na nju. Međutim, iza poveznice se ne skriva govorna poruka već zlonamjerni program koji može izazvati ozbiljnu štetu.

           Problem je što SMS naizgled nije stigao sa nekog nepoznatog ili čudnog broja, već najčešće od kontakta iz imenika.

           Korisnici koji su poruku primili i kliknuli na poveznicu našli su se u različitim problemima. I dok je nekima virus koji se skriva na toj poveznici, počeo nekontrolirano slati SMS poruke istog sadržaja kontaktima u imeniku, drugima je mobilni telefon potpuno otkazao poslušnost pa su se za pomoć obratili servisima i svojim operaterima.

           Iz Hrvatskog Telekoma pojasnili su i zašto je „klikanje“ na poveznicu opasno.

„Ukoliko korisnik klikne na poveznicu u SMS poruci, na mobilni uređaj se instalira virus nakon čega uređaj postaje neupotrebljiv, a virus šalje iste takve SMS poruke svim kontaktima iz imenika korisnika koji je kliknuo na poveznicu, ističu iz HT-a te imaju jednostavan apel za korisnike: Apeliramo na korisnike da ne otvaraju sumnjive poveznice (linkove) koje dolaze putem SMS poruka, čak i ako je riječ o poznatom pošiljatelju. U slučaju da dobiju sličnu SMS poruku, savjetujemo korisnicima da je odmah izbrišu kako bi izbjegli potencijalnu štetu i neugodnosti.“

           Čak su i iz HAKOM-a upozorili na neugodne posljedice koje se mogu javiti ako se klikne na poveznicu iz poruke.

           „VAŽNO je da nikako ne otvarate sličnu poveznicu u sadržaju govorne pošte jer postoji mogućnost da se radi o zlonamjernom softveru koji za mogućnost ima krađu i/ili uništavanje podataka na mobilnom uređaju.“

Link je:

https://zimo.dnevnik.hr/clanak/strucnjak-za-ict-otkriva-sto-se-skriva-u-pozadini-laznih-sms-ova—658649.html?itm_source=HomeTopRow&itm_medium=Dnevnik&itm_campaign=Naslovnica

Skip to content